X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Zegarek sportowy - narzędzie pracy trenera

23 cze 2020

źródło www.eazymut.pl

Zegarki sportowe - są coraz ważniejsze w naszym aktywnym, codziennym życiu. Na początku były to zwykłe zegarki z podstawowymi funkcjami takimi jak stoper czy minutnik, obecnie zastąpiły je smartwatche i komputery treningowe, nie tylko z modułem GPS, ale także z pomiarem tętna przez sensor optyczny, oraz w niektórych przypadkach mapami, odtwarzaczami muzyki i funkcją płatności zbliżeniowych.

Poniżej przedstawiamy zestawienie trzech najbardziej znanych producentów zegarków sportowych,

Garmin
W Polsce najbardziej znaną firmą produkującą zegarki z GPS-em jest amerykańska firma z Kansas - Garmin. Jest to marka, która była pionierem zegarków przeznaczonych właśnie do biegania, mierzących pokonany dystans i tempo naszego biegu.

Obecnie Garmin dzieli swoje produkty na trzy segmenty:

Partner – zegarki z niższą ceną, dedykowane początkującym biegaczom, dopiero zaczynającym przygodę z aktywnością fizyczną oraz osobom nie mającym wysokich wymagań wobec sprzętu. To proste urządzenia tylko z najważniejszymi funkcjami, jak wbudowany moduł GPS na podstawie którego dokonywane są pomiary dystansu oraz prędkości, funkcje automatyczne m.in. Auto-Pauza i Auto-Lap, oraz powiadomienia z telefonu.

Mentor – oferta kierowana do biegaczy średnio zaawansowanych i zaawansowanych zainteresowanych sprzętem, który posiada najistotniejsze funkcje oraz możliwość programowania treningów i wgrywania ich z komputera. Urządzenia tego segmentu umożliwiają zaprogramowanie treningów interwałowych oraz wykorzystanie w różnych dyscyplinach sportowych oraz słuchanie muzyki poprzez znane serwisy lub wbudowany odtwarzacz muzyki.

Expert – segment najbardziej zaawansowanych urządzeń Garmina. Są w niej zegarki przeznaczone do wielu dyscyplin sportowych z możliwością ich łączenia w jedną sesję multisportową pod kątem startów w triathlonie lub Swim-Runie. Urządzenia z tej grupy są wybierane przez sportowców szukających najnowocześniejszych rozwiązań i oczekujących od zegarka możliwości pełnowymiarowego komputera, który będą mogli zabrać ze sobą na bardzo długie biegi, czy wyjścia w wymagające góry. W większości modeli znajdziemy wysokościomierz barometryczny, funkcję nawigacji po kursach czy do punktu oraz obsługę map topograficznych.

Suunto
Wielu ekspertów z branży urządzeń GPS uważa, że najistotniejszym konkurentem Garmina jest fińska firma Suunto. Znana jest ze świetnych nurkowych komputerów. Na rynku zegarków sportowych pojawiła się z wielkim rozgłosem wprowadzając w 2013 roku zegarek Ambit, który był wówczas bardzo poważną konkurencją dla zegarków Garmina.

Najtańszy model  Spartan Trainer może konkurować z wyższymi modelami innych producentów, jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek jakość-cena, trzeba tylko uważać na obudowę, która niestety często pęka w miejscu mocowania paska.

Najnowszym dzieckiem Suunto jest Suunto 7, czyli pierwszy zegarek fińskiego producenta który wyposażony jest w system operacyjny WearOS by Google.

7-ka wyróżnia się znakomitej jakości ekranem AMOLED o rozdzielczości 454x454 px (jest to rozdzielczość wyższa niż w Apple Watch), obsługą map outdoorowych czy modułem NFC umożliwiającym obsługę płatności Google Pay.

Polar
W Polsce powszechnie znanym producentem jest kolejna firma z Finlandii - Polar. To marka słynąca z bardzo dobrych pulsometrów dla sportowców, która jakiś czas temu wprowadziła na rynek zegarek z GPS. Najważniejszym produktem są relatywnie tanie zegarki konkurujące z droższymi modelami głównych producentów.

Najlepszymi modelami zegarków typowo treningowych Polara są modele :

Vantage V jest długo oczekiwanym następcą kultowego modelu V800, który jakiś czas temu został wycofany ze sprzedaży. Model ten jest zegarkiem multisportowym, działającym do 40 godzin w trybie GPS, wyposażonym w wysokościomierz barometryczny, funkcję nawigacji po śladzie, oraz – jako jedyny zegarek na rynku – pomiar mocy biegowej bez użycia dodatkowych czujników.

Vantage M z kolei jest bezpośrednim konkurentem Garmina. Funkcje biegowe, rowerowe, pływackie oraz funkcje przydatne przy treningach na siłowni czynią z tego modelu bardzo fajną propozycję dla osób szukających swojego pierwszego zegarka.

Polar zaprezentował także nowy model, Grit X. Według zapowiedzi fińskiego producenta jest to uderzenie w rynek zegarków outdoorowych GPS przeznaczonych do biegów ultra czy górskiej turystyki. Oczywiście posiada również wszystkie funkcje umożliwiające wykorzystanie tego modelu do biegów asfaltowych czy triathlonu.

 

 

x
Zapisz się do newslettera