X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Kupujemy buty do biegania - wywiad z Piotrem Strzeleckim

25 cze 2020

Planujesz treningi biegowe ze swoim podopiecznym? Bądź profesjonalistą i doradź swojemu klientowi jak dobrać pierwsze obuwie do biegania. Zapraszamy do przeczytania naszego wywiadu z Piotrem Strzeleckim - trenerem biegania. Biegami zajmuje się od 2011, a od 2017 pomaga innym biegaczom poprawić ich wyniki i sprawność jako trener. Swoje doświadczenie w prowadzeniu biegowych treningów grupowych zdobywał we współpracy z takimi firmami jak Biegnij Warszawo, Alianz, ING czy Samsung.

 

Czym należy się sugerować wybierając pierwsze buty dla amatora biegania?

Buty dobieramy po to, żeby od początku przygody z bieganiem minimalizować ryzyko kontuzji i czerpać z każdego treningu jak najwięcej frajdy. Czynników na start jest bardzo dużo. Przy wyborze pierwszych butów należy iść do specjalistycznego sklepu biegowego, w którym ekspert dobierze je na podstawie naszego kroku biegowego. Dzięki temu ryzyko kontuzji przeciążeniowych w przyszłości będzie zminimalizowane. Specjalista dobiera buty na podstawie miesięcznego kilometrażu, warunków fizycznych przyszłego użytkownika oraz terenu, w którym będzie biegał.

Na rynku jest wiele firm oferujących obuwie do biegania, ale tak naprawdę oprócz kolorów i ceny – czym się różnią?

Buty zawsze różnią się materiałami i przeznaczeniem. Cena zawsze uzależniona jest od tego, w jakiej technologii i jakich materiałów użył producent do wykonania butów. Im wyższa cena, tym więcej zaawansowanych technologii zostało zawarte. Szczególnie tyczy się to pianki, która amortyzuje i chroni nasz organizm przed urazami przeciążeniowymi.

Na rynku rozstrzał cenowy jest bardzo duży – ceny wahają się od 200 do nawet 1200zł. Dolne przedziały cenowe są dla biegaczy, którzy zaczynają przygodę z bieganiem i nie chcą inwestować wyższych sum, bo zwyczajnie nie wiedzą, czy im się to spodoba. Jeśli masz już pewność, że bieganie to aktywność, którą będziesz sumiennie wykonywać, to polecam zabezpieczyć się w porządne, dobrze dobrane obuwie, które jest zgodne z naszymi wymaganiami. Rodzajów samych butów jest sporo. Chodząc po sklepach czy stronach internetowych natkniemy się na buty przeznaczone na bieganie po asfalcie lub w terenie. Dodatkowo można wybrać buty pod rodzaj treningu – treningowe, treningowo-startowe lub startowe, które są przewidziane specjalnie na szybkie biegi na zawodach.

Jaki wpływ ma odpowiednio dobrane obuwie na trening biegowy?

But to jedyna część podstawowej garderoby biegacza, która ma bezpośredni wpływ na ochronę przed kontuzją, więc wpływ ma ogromny. Przy wyborze butów dla swoich podopiecznych patrzę między innymi na rodzaj zaawansowania ich treningu, ich warunki fizyczne oraz wiek. Odpowiednio dobrany but biegowy sprawi, że na szybkich treningach można dać z siebie jeszcze więcej, a na wolnych, spokojnych wybieganiach trening będzie im miękko i wygodnie.

Jak dobrać odpowiednie buty?

Jeśli chcesz dobrać je samemu, to musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • jaki rodzaj treningu będziesz praktykować przez najbliższy czas?
  • po jakim terenie będziesz biegać?
  • jak często i jak długo będą trwać Twoje treningi?
  • dobierasz buta poziomem amortyzacji pod swoje warunki fizyczne?
  • rodzaj stopy - schodzi do środka przy przetoczeniu (nadpronuje) czy jest neutalna?

Jeśli sprawia Ci to trudności, to zdaj się na eksperta w sklepie biegowym. Biegacz zawsze zrozumie potrzeby drugiego biegacza, więc po krótkiej rozmowie znacznie łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję w sklepie.

Jak często powinno się wymieniać obuwie do biegania i czy ma to wpływ na lepsze efekty w treningach ?

Buty biegowe – tak samo jak np. opony w naszych samochodach – są podatne na zużycie. Średni przebieg buta biegowego powinien wynosić od 800 do 1200 przebieganych kilometrów. Mniej więcej po tym czasie pianka traci swoje właściwości i nie odciąża stawów tak dobrze jak na początku, co zwiększa ryzyko urazów przeciążeniowych. Do tego dochodzą często przetarcia cholewek i zdzieranie bieżnika, który jest odpowiedzialny za dobrą przyczepność.

x
Zapisz się do newslettera